Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Ali Osman Horzum, sosyal demokrat ve derman belediyecilik anlayışı ile AK Parti iktidarının yönettiği belediyecilik anlayışı arasındaki farkın çok rahatlıkla görülebileceğini söyledi, rakip başkan adaylarının geçmişte ve bugün vaat ettiği bazı projeleri eleştirdi. Horzum, Denizli’ye ‘Millet Bahçesi’ sözü verildiğini hatırlatarak, “2019 yılında söz verdiler, yıl 2024 oldu daha Millet Bahçesi’ni göremedik. Hala yapacağız diye söz veriyorlar” diye konuştu.

Ak Parti belediye başkan adaylarının ‘Halk Ekmek’ vaadinde bulunduğunu söyleyen Horzum; “Uzağa gitmeye gerek yok. Merkezefendi’de 2019 yılından bu yana Halk Ekmek projemiz uygulanıyor. Bunu proje diye halkın önüne koyuyorlar” ifadesini kullandı. Rakip belediye başkan adaylarının go-kart pisti projesinin önceki seçimlerde de vaat edildiğini, istihdam projelerine ilişkin sözlerin daha önce de verildiğini fakat yerine getirilmediklerini kaydetti.

Ali Marım başkan vekili oldu Ali Marım başkan vekili oldu

Toplantıda söz alan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Denizli’de yeni bir dönüşüm sürecinin başlaması gerektiğini, bu nedenle yola çıktıklarını kaydederek; “20 yıldır süre içinde vermeleri gerekenleri, yapmaları gereken hizmeti şehrimiz görmemiştir” diye konuştu.

Denizli’nin üreten bir kent olması gerektiğini bu amaçla kentin dinamiklerini harekete geçirmek istediklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Önceliğimiz sosyal dayanışmanın yükseldiği üreten bir kent modelidir. Tarımda, hayvancılıkta, sanayide, turizmde üreten bir kent olmalıyız. Bütün insanların mutlu olacağı bir şehir inşa etmeliyiz. Şehrimize katma değer katmalıyız. Denizli’de üzerinde üretim olmayan, arsa ve bina üzerinden yeni bir sistem kurulmuştur. Pandemi döneminde betonun yenmediğini gördük” ifadelerini kullandı.

Kendi yapacakları konusunda; ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok’ diyerek sözüne başlayan Çavuşoğlu, “Şatafatlı projeler açıklayabilirdik. Bunu yapmak çok kolaydır. İstiyoruz ki artık insanların ayaklarının yere bastığı bir süreci beraber inşa edelim. Bu sürecin üreten kısmında yer alalım. Kim üretmek istiyorsa ona destek olacağız. Kim hayvancılık yapmak istiyorsa ona gebe düve ve yem desteği vereceğiz. Ücretsiz veterinerlik hizmeti vereceğiz. Tarımda ücretsiz fide, tohum, mazot ve gübre desteği vereceğiz. Bunların finansmanı için belediye kaynaklarını doğru kullanacağız. 1 liralık işe 5 lira ödemeyeceğiz” diye konuştu.

Denizli’ye yıllık 3 milyon turist geldiğini fakat bu turistlerden kimsenin haberi bile olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Turizmde yeni bir çalışma başlatacağız. Bu şehre 3 milyon turist geliyor. Bir araç içinde Pamukkale’ye geliyor yine bir araçla gidiyor. Bu şehrin haberi olmadan ayrılıyor. Üç turizm rotası belirledik. Pamukkale’ye gelen turistlerin Denizli’de bu kadar çok doğal ve kültürel güzelliğin olduğu bir kentte bu olanaklardan yararlanmalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Denizli’nin boşanmalarda birinci, suç oranında ikinci ve uyuşturucu kullanımında da Türkiye’nin ilk üç kentinden biri olduğunu savunan Çavuşoğlu, “Böyle bir kentte yaşıyoruz. Ben öğrenciliğimde sabahlara kadar Çınar’da gezerdim. 14-15 yaşlarında bu şehirde huzurlu ve mutlu yürüyebilirdim. Bugün geldiğimiz noktada insanlarımızın mutlu olmadığı bir şehirde yaşıyoruz. Hiçbirimiz çocuğumuzu saat 10’dan sonra Çınar Meydanı’na tek başına gönderemiyoruz. Gönderebiliyorum diyeniniz varsa bu konuyu beraber tartışmaya hazırım. Bu şehrin mülteci sorunu en büyük sorunlarından biridir. Belediye başkanının bu sorunu görmezden gelme şansı yoktur. Belediye başkanı mültecileri gönderemeyebilir ama en azından bu hususta bir kamuoyu oluşturabilir” diye konuştu.

Dirençli bir şehir yaratma sorumlulukları olduğunu kaydeden CHP’li Çavuşoğlu, “Söyleyip yapmayan değil, söyleyip yapan olacağız. Dirençli bir şehir sorumluluğuz var. Bunun farkındayız. Sorunu ortadan kaldırmak için ada bazlı yeni bir dönüşümü başlatmak zorundayız. Bu dönüşümü yaparken kimse mağdur olmayacak. Evi 140 metrekare olana yine 140 metrekare ev verilecek. 100 metrekare olana 100… Yeni bir yapı stoku oluşturuyoruz. Şehri yenileyeceğiz. Artık yüzyılın altyapısı değil yüzlerce yıl kullanılacak bir altyapı inşa edeceğiz. İçinde galerisinin olduğu, haftada bir kazılmayan altyapı oluşturulacak” şeklinde konuştu.