Bir dizi ziyaret ve program için Denizli’ye gelen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu ile birlikte Çardak OSB, Denizli OSB, Denizli Model Fabrika, Denizli Makine İhtisas OSB’yi gezerek, incelemelerde bulundu. İnan sonrasında DSO’da sanayicilerle bir araya geldi. Toplantıya; Bakan Yardımcısı İnan ile birlikte Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Bakanlık yetkilileri, Bürokratlar ve sanayici iş insanları katılım sağladı.

İnan’dan Deni̇zli̇’ye Destek Sözü (4)

 “DENİZLİ SANAYİCİSİ KENDİNİ İHMAL EDİLMİŞ HİSSEDİYOR”

Toplantıda sıkıntılarını dile getiren Başkan Kasapoğlu, “Denizli sanayicisinin Ankara tarafından kendini yıllardır ihmal edilmiş olarak görüyor. Şehrin enerjisini, arkadaşlarımızın enerjisini gördünüz. Herkes bir şeyler yapmaya hevesli ve gayretli. Sanayinin verimliliğini artırmaya çalışıyoruz. Oda olarak yapılması gereken ne varsa elimizden geldiğince çaba gösteriyoruz. Ancak uygulanan politikalar sonrasında geldiğimiz durum da hepimizin malumu. Kaynaklar artık eskisi gibi değil. Biz Denizli sanayicisi olarak geçmişten alacaklı olduğumuzu düşünüyoruz ve bundan sonra Denizli’ye verilecek desteklerde daha toleranslı davranılmasını talep ediyoruz. Çünkü yapmamız gereken çok iş var, projelerimiz ve hedeflerimiz var. Bu noktada sizlerin desteği bizler için çok önemli” dedi.

İnan’dan Deni̇zli̇’ye Destek Sözü (3)

 “SANAYİ BAKANLIĞI’NIN BİZE ÖNDERLİK ETMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Sanayi Bakanlığı’ndan sanayicilere önderlik etmesini, korumasını ve haklarını en üst mercilerde savunmasını talep ettiklerini belirten Başkan Kasapoğlu, “Bir ülkenin refahı ancak üretim ile mümkün. Ve bu üretimi sağlayacak güç sanayiciler.  Biz sanayicilere destek vermenizi bekliyoruz. Çıkan her yeni kanun maalesef hep sanayicinin aleyhine işliyor. Uzun bir dönemdir sanayici konuttaki elektrik ve doğalgaz fiyatının 2 katına elektrik kullanıyor. Türkiye tarihinde hiç böyle bir dönem olmamıştı. Bu şartlarda sanayiciliği ve üreticiliği bizden sonraki kuşaklara aktaramayız. Sizden istirhamımız, bu konular konuşulduğunda, lütfen sanayicinin yaşadığı bu sıkıntıları, bu dertleri diğer kurumlara ve bakanlıklara da aktarın.” ifadelerine yer verdi.

DTO İstihdam Fuarı’nda 20 bin kişiye ulaştı DTO İstihdam Fuarı’nda 20 bin kişiye ulaştı

İnan’dan Deni̇zli̇’ye Destek Sözü (6)

İNAN: “ÜLKEMİZİN SANAYİCİLERİYLE HEP GURUR DUYMUŞUMDUR”
Toplantıda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan ise, Denizli’nin önemli üretim şehirlerinden biri olduğunu belirterek, yıllardan süzülüp gelen tecrübelerin Denizli’yi üretimde önemli merkezlerden biri haline getirdiğini kaydetti. Gün boyu Denizli’nin enerjisini hissettiği çok verimli ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, “Ülkemizin sanayicileriyle hep gurur duymuşumdur. Ülkenin gerçek kahramanlarının sanayiciler olduğunu düşünürüm. Bu duyguyu, Denizli’de de güçlü bir şekilde hissettim. Bu kuvvetli ruh hem Denizli’yi hem de ülkemizi geleceğe taşıyacaktır.” dedi.

İnan’dan Deni̇zli̇’ye Destek Sözü (5)

“SORUNLARI AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM”

“Rekabet ettiğimiz ülkelerle aynı seviyeye gelebilmek için çalışıyoruz” diyen İnan, “Burada altyapı çalışmalarına önem vermemiz gerekiyor. Bu kabuğu çatlatıp, sanayi alanlarındaki altyapımız ve bu alanların yollarla, demiryollarıyla, limanlarla entegrasyonuna özel çalışmamız gerekiyor. Bir taraftan insan kaynağı ile ilgili yaşadığımız sıkıntılar var. Diğer taraftan yeşil dönüşüm ve dijital dönüşümü konuşuyoruz. Bu konuda rekabetçi olabilmek için markalar inşa etmemiz gerekiyor. Ayrıca, teknoloji dönüşümünün getirdiği yükleri de sırtlanmış durumdayız. Şu an bir nefes tutma döneminden geçiyoruz. Ama ben bu sorunları aşacağımıza inanıyorum. Önümüzdeki dönemde de yaptığımız işleri en iyi şekilde ortaya koyarak ilerleyeceğiz. Dünya sanayi üretiminde ses getiren bir dönüşümü gerçekleştirerek, İzmir ve Antalya Limanlarının da bulunduğu bu bölgede, başarıyı yakalamak istiyoruz.” diye konuştu.

İnan’dan Deni̇zli̇’ye Destek Sözü (7)

SANAYİCİLERE DESTEK SÖZÜ VERDİ
Konuşmaların ardından toplantı, Başkanımız Selim Kasapoğlu’nun moderatörlüğünü gerçekleştirdiği divan düzeni ile devam etti. Sanayiciler; istihdam, sanayiciye yönelik farklı konulardaki teşvikler, mesleki eğitim, işgücü ve OSB'lerin işleyişine dair soru ve sorunlarını dile getirdi, yanıt aldı. Bakan Yardımcısı İnan, belirtilen sorunların takipçisi olacağını belirterek, destek sözü verdi. Toplantının sonunda, Bakan Yardımcısı İnan, kent sanayisi için yürüttüğü özverili çalışmalar nedeniyle, Başkanımız Selim Kasapoğlu’na Teşekkür Belgesi takdiminde bulundu. Kasapoğlu ise, Bakan Yardımcısı İnan’a günün anısına cam işleme sanatıyla şekillendirilen Çeşm-i Bülbül ve Sanayinin Kadim Şehri Denizli kitabımızı takdim etti. Bakan Yardımcısı İnan, Odamızı ziyaretinde, Denizli Sanayi Odası Şeref Defterini de imzaladı.

İnan’dan Deni̇zli̇’ye Destek Sözü (8)

Kaynak: Haber Merkezi