Denizli Ticaret Odası’nın (DTO) Meclis Salonu’ndaki etkinlikte konuşan Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Melek Sözkesen Kartay, kadının toplumsal hayattaki misyonunun yanı sıra iş dünyasındaki önemine dikkat çekti. “Denizli'de iş hayatında yer alan girişimci kadınlarımızla çalışan kadınlarımızın oranı, Türkiye ortalamasının üzerindedir” diyen Kartay, “Türkiye genelinde yüzde 28 olan kadın istihdam oranı, Denizli’de yüzde 33'ün üzerindedir. Bu sevindirici bir veri fakat yeterli değil. 98 yıllık Denizli Ticaret Odası tarihinin yönetim kurulundaki ikinci kadın üyeyim ve başkan yardımcısıyım. Şu andaki hedefimiz, yönetim kurulumuzun yüzde 50’sini kadınların oluşturduğunu bir gün görebilmektir. Diğer taraftan Denizli Ticaret Odası’nda kayıtlı kadın girişimcimiz 2 bin 800 kişi fakat şirketlerin yönetim kurullarında, komitelerinde ve komisyonlarında kadınların adı yok. Kadın çalışıyor ama esamesi okunmuyor. Çünkü şirketi ya babasının üzerine ya da kocasının üzerine; kadınsa orada maaşlı olarak çalışıyor. Herhangi bir karar mekanizmasında yetkisi bulunmuyor. Artık hepimiz yaptığımız işlerde biraz daha sorumluluk almalıyız, sorumluluk verilmesini beklememeliyiz ve bu şekilde ilerlemeliyiz” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 24 At 17.13.47

ELMASOĞLU CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF) Başkanı Betül Elmasoğlu da dünyada ve Türkiye’deki toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekti. Elmasoğlu, “Denizli’de bize bu imkânı sundukları için Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Uğur Erdoğan başta olmak üzere Başkan Yardımcımız Sayın Melek Sözkesen Kartay ile yönetim kurulu üyelerine çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 24 At 17.13.48 (3)

KONUK KONUŞMACI NARLI, TECRÜBELERİNİ AKTARDI

Açış konuşmalarının ardından Kadın Liderlerle Dönüşüm Oturumuna geçildi. TSKF Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi Çalışma Grubu Koordinatörü Dilek Cesur’un moderatörlüğünde ManPowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, katılımcılara iş hayatındaki tecrübelerini aktardı. Narlı, kadının katma değeri yüksek işlerde yer almasının toplumun hızlı gelişmesindeki en önemli etkenlerden biri olduğuna inandığını dile getirdi.

Whatsapp Image 2024 05 24 At 17.13.49

Denizli Verimlilik Çalıştayı gerçekleştirildi Denizli Verimlilik Çalıştayı gerçekleştirildi

Whatsapp Image 2024 05 24 At 17.13.48 (2)

Whatsapp Image 2024 05 24 At 17.13.48

Kaynak: Haber Merkezi