Avrupa İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, Mayıs 2023-Mayıs 2024 döneminde Avrupa Birliği ülkeleri ve üye ülkeler arasında yıllık konut kira artışı, yüzde 125,10 oranla en fazla Türkiye'de olurken; Türkiye'yi yüzde 12,80 oranla Macaristan izledi.

KONUT KİRALARINDAKİ ARTIŞTA TÜRKİYE ZİRVEDE

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (EUROSTAT) açıkladığı veriler, Türkiye'de konut kirasındaki fahiş artışı gözler önüne serdi. Buna göre, Türkiye 2 yıldır uygulanan yüzde 25'lik tavan sınırına rağmen konut kirasında yüzde 125,10 artış yaşandı. Türkiye en fazla artış yaşanan ülkeler arasında zirvede yer alırken, ikinci sıradaki Macaristan'ın artış oranı yüzde 12,80'de kaldı.

YÜZDE 25'LİK TAVAN UYGULAMASI ARTIŞA ENGEL OLAMADI

Kira ücretlerine getirilen yüzde 25'lik tavan uygulaması, 8 Haziran 2022'de Türk Borçlar Kanunu'na kiralardaki artışı baskılayıp kontrol etmek amacıyla geçici madde olarak eklenmiş, maddenin yer aldığı 7409 sayılı Kanun 11 Haziran 2022'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Söz konusun uygulamada, bir yıllık dönemde ye­nilenecek kira sözleşmelerindeki artışların, bu oranı geçemeyeceği söylendi.

UYGULAMANIN SÜRESİ 1 TEMMUZ'DA DOLUYOR

Daha sonra, 1 Temmuz 2023'te dolan uygulamanın süresi, bir yıl daha uzatılmıştı. Gayrimenkul değerlendirme platformu olan Endeksa'ya göre, kiralardaki yüzde 25'lik tavan sınırlandırmasının 2 yıllık döneminde Türkiye genelindeki kira fiyatları nominal olarak yüzde 265 arttı. Uygulamanın süresi 1 Temmuz 2024'te sona erecek. Uygulamanın devam edip etmeyeceği konusunda ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum, etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Dolayısıyla bu yönde bir çalışma yok. Zaten o düzenleme bir süreliğine yapılmıştı" demişti.

DTO İstihdam Fuarı’nda 20 bin kişiye ulaştı DTO İstihdam Fuarı’nda 20 bin kişiye ulaştı

Kaynak: Haber Merkezi