Eğitim Kapsamında Japonya’nın Ryukyus Emekli Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ömer Aydan, Prof. Dr. Naohiko Tokashiki ve Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumsar tarafından gerçekleştirilen eğitimler kapsamında Gölcük İlköğretim Okulu öğrencilerinin tasarımını yaptığı ve imal edilen sarsma masası kullanılarak sıvılaşma deneyi çalıştırıldı. Yer altı suyu içeren kumlu zeminlerin deprem sırasındaki davranışı sergilendi.

Öğrenci̇ler 7.6’Lik Depremi̇ Deneyle Yaşadi (1)

7.6 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM DENEYLE GÖSTERİLDİ

Eğitimin ikinci aşamasında, Prof. Dr. Ömer Aydan tarafından Pamukkale Üniversitesi’ne bağışlanan ve Japonya’dan getirilerek Üniversitemizdeki laboratuvarda kurulan Deprem Sarsma Masası üzerinde Normal Fayın alçalan bloğu üzerindeki kumlu, siltli ve yer altı suyu içeren zemin üzerinde alan üst yapıların ve gömülü altyapı elemanlarının davranışı 7.6 büyüklüğüne kadar çıkan deprem sırasında deneysel olarak gösterildi.

2024 YKS sonuçları açıklandı 2024 YKS sonuçları açıklandı

CAN KAYIPLARI NASIL ÖNLENİR? EĞİTİMİ VERİLDİ

Laboratuvara gelen tüm öğrenciler, öğretmenler ve Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri deneysel uygulamaları dikkatle takip ettiler ve gelecek nesillerin deprem öncesi can kayıpları önlemek için alınacak önlemler konusunda eğitim almaları sağlandı. Devamında öğrencilerin soruları öğretim üyeleri tarafından yöneltilen: Japonya’dan hibe edilen sarsma masasının çalışma mekanizması nasıldır? Fayları nasıl oluşur, Deprem Erken uyarı sistemi nedir? Yararlımıdır? Sıvılaşabilir zeminlerde yapı inşaatı nasıl yapılmalıdır? gibi sorular yanıtlandı.

Kaynak: Haber Merkezi