PAÜ memnuniyet anketinde sınıfta kaldı PAÜ memnuniyet anketinde sınıfta kaldı

TBMM 29. Dönem Başkanı Mustafa Şentop'un da katıldığı, Kosova Milletvekili Fidan Brina Jilta, Denizli il protokolünü bir araya getiren PAÜ Genel Mezuniyet Töreni ile başlayan ve dört gün süren mezuniyet törenlerinin bu yılki mottosu ‘Çift Diploma' olarak belirlendi. 2023-2024 yılında PAÜ'den mezun olacak öğrenciler için düzenlenen Genel Mezuniyet Töreni ile başlayan tören programları başta Filistin olmak üzere Ukrayna, Doğu Türkistan gibi savaş olan coğrafyalarda yaşayıp mezuniyet sevincine erişemeyen, hayatını kaybeden öğrencilerin anısına mezun öğrencilere, mezuniyet belgelerine ek olarak ikinci bir diploma daha verildi. Türkiye'de yalnızca Pamukkale Üniversitesi tarafından hazırlanan ve mezuniyet töreninde, Rektör Kutluhan'ın eşliğinde Tıp Fakültesi birincisi Dr. Kevser Sayın tarafından okunan ikinci diplomada özetle: ‘Bir diploma kendim için alırken bir diploma da Filistin'de soykırımı, Ukrayna'da savaşı ve Doğu Türkistan'da kültürel zulmü yaşayan kardeşlerim arkadaşlarım için alıyorum' ifadelerini yer aldı. Manifestonun okunması esnasında “Çift Diploma” ve “Mezuniyet Manifestosunun” anlamını açıklayan beyitler ise ekranda yer aldı.

Paü 7690 Mezun Verdi̇! (2)

60 YAŞINDA ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTESİNİ BİTİRDİ

Pamukkale Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Törenleri çeşitli mezun hikâyelerine tanıklık etti. Bu hikayelerin kimisi hayret uyandırırken kimisi de duygulandırdı. Bu hikayelerden birisi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olan ve törene torunu ile katılan 60 yaşındaki Faruk Aysal'ındı. Emekli olan ve iş hayatında uzun yıllar yönetici olarak görev yapan Faruk Aysal verdiği röportajda duygu ve düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “Bu üçüncü üniversite mezuniyetim olacak. Gençlere faydamız olur, belki soranlara cevap veririz diye. Daha önce Uludağ Üniversitesi İktisat Fakültesi, İstanbul Üniversitesi'nde Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaptım. Bu üçüncüsü de Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi oldu. Dördüncü üniversitede ise Tarih Bölümünde okumak istiyorum.”

MEZUNİYET BELGESİNİ ANNESİ ALDI

Mezuniyetlerde yer alan duygu yüklü an ise 2023 yılı Aralık ayında geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Azra Ünlü Demirbaş'ın annesi oldu. Cübbe giyerek, kızının adına mezuniyet belgesini alan Hatice Demirbaş; Azra'nın arkadaşları ve hocaları ile duygusal anlar yaşadı.

PAÜ'LÜ AKADEMİSYENLER VE ÖĞRENCİLER FİLİSTİN'İ UNUTMADI

PAÜ, 7 Ekim 2023'ten bu yana başta Gazze şeridi olmak üzere Filistin soykırıma uğrayan Filistinlilere destek olmak amacıyla pek çok etkinlik gerçekleştirerek, mezuniyet manifestosuna imza atan PAÜ ailesi mezuniyette de Filistinlileri, Doğu Türkistanlıları unutmadı. Birçok fakülte ve meslek yüksek okulundan mezun olan Filistinli öğrenciler Türk Bayrağı ile Filistin Bayrağını açarak törenlerde yer aldı. Özellikle, Denizli Sosyal Bilimler MYO akademisyenleri mezuniyet töreninde Türk Bayrağı ile Filistin Bayrağı; öğrencileri ise pankart açarak Filistin'de yaşan soykırımı reddettiklerini tüm dünyaya gösterdiler.

Paü 7690 Mezun Verdi̇! (2)-1

7 BİN 690 ÖĞRENCİ YOLCU EDİLDİ

4 gün süren mezuniyet törenleri, öğrencilerin ve ailelerinin coşkusu ve heyecanı ile gerçekleşen törenlerle sona erdi. 18 fakülteden ve 17 meslek yüksekokulundan toplam 7690 öğrenci kariyer yolculuğuna uğurlandı. Mezuniyet törenleri sonrasında, öğrencilerin ve ailelerinin eğitim-öğretim hayatları ile geleceğe yönelik beklentileri hakkında röportajlar gerçekleştirildi.

Paü 7690 Mezun Verdi̇! (3)

Paü 7690 Mezun Verdi̇! (1)

Kaynak: Haber Merkezi