Ekonomim'de yer alan habere göre; her yıl Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerdeki fiyat artışlarını doğrudan etkiliyor. 2023 yılının ilk beş ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmıştı. Ancak uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'nin üzerinde olacağını ve bu durumun sigara fiyatlarına yansıyacağını öngörüyorlar. Böyle bir artış, sigara üzerindeki vergilendirme politikasını daha da sıkılaştıracak.

10 LİRALIK VERGİ ARTIŞI BEKLENİYOR

Mevcut durumda sigara üzerinden alınan maktu vergi, paket başına 1.4249 TL seviyesinde bulunuyor. Bu, 20 sigaralık bir pakette toplamda 28,5 TL'ye denk geliyor. Eğer yüzde 20'lik bir vergi artışı yapılırsa, bu rakam 34,2 TL'ye yükselecek. Ayrıca mevcut ek maktu vergi 4,8 TL iken, yüzde 20'lik bir artış sonrasında 5,8 TL'ye ulaşacak. Bu hesaplamalar ışığında sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL'nin altında kalmayacağı tahmin ediliyor. Piyasadaki en ucuz sigara 56 TL olduğu için, 10 TL'lik bir vergi artışı sonucunda fiyatın 66 TL'ye çıkması bekleniyor.

TİRYAKİLERE KÖTÜ HABER!

Vergi paketi komisyonda kabul edildi! Vergi paketi komisyonda kabul edildi!

Temmuz ayında uygulanacak bu zam, sigara fiyatlarını önemli ölçüde artırarak tüketicilerin bütçesini zorlayacak. Özellikle düşük gelirli sigara tiryakileri, bu zam karşısında daha da zorlanacak. Sigara fiyatlarına yapılacak bu zam, tüketicilerin sigara tüketimini azaltmalarına ya da alternatif ürünlere yönelmelerine neden olabilir.

Kaynak: Haber Merkezi