Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ), bugün Türk-İş Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Kamuda ücret dengesizliği olduğunu, emeklilerin ve asgari ücretlilerin sıkıntı yaşadığını belirten TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “10 bin TL'yle bir hafta geçinme şansımız yok. Tablo ortada” dedi. 

“Ülkeyi̇ Yönetenler Aklini Başina Alsin”-1

15 Temmuz'da şehitlerimiz unutulmadı 15 Temmuz'da şehitlerimiz unutulmadı

“İŞÇİ KRİZİN SEBEBİ DEĞİLDİR”

Atalay, özel sektördeki karların ortak olduğunu belirterek, Bunlar bizi yani işçiyi maraba zannediyor Bizim üzerimizden ekonominin düzelmesinin şansı yok. Bizim üzerimizden ellerini çeksinler. Ülkeyi yönetenler bizim taleplerimize olumlu bir cevap vermek zorundalar. Bu ekonomik krizin bedelini, sonucunu bizim ödeme şansımız yok. İşsiz, emekli, asgari ücretli, işçi bu ekonomik krizin sebebi değildir” diye konuştu.

HÜKÜMETİ AÇIK AÇIK TEHDİT ETTİ

Hükümete yönelik "Akıllarını başlarına alsınlar." ifadelerini kullanan Başkan Atalay, “Yıllardır bakanlar gidip geliyor, bazı işini yapan bürokratlar harici diğer bürokratlar kendilerini istasyon, bakanları ise tren olarak görüyorlar. Sonra bu trene binip hepsini yolluyorlar. Onun için ülkeyi yönetenler de aklını başını alsın. Bizim bu haklı taleplerimize makul cevap versinler” ifadelerini kullandı. Bir gazetecinin "Almazlarsa ne olacak?" sorusuna da yanıt veren Atalay, "Bizim arkadaşlarımız bu süreçle ilgili çalışıyorlar, bölgelerde ve ilçelerde beraber bir çalışma yapıyorlar onu da oturup konuşuruz. Bir önümüzü görelim, ona göre ne yapacağımıza karar veririz” ifadelerini kullandı.

“TÜİK'İN AÇIKLADIĞI RAKAMLARI GERÇEKÇİ BULMUYORUZ”

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, açıklamalarında şunları söyledi; "TÜİK'in açıkladığı rakamları gerçekçi bulmuyoruz. Dayanacak gücümüz kalmadı. Geçmişte kamuda ücretler yüksekti, normal bir ücret alıyordu. Şimdi kamu en düşük duruma düştü. Ama maalesef özel sektördeki patronlar, kazandıkları para ve kârları ortada. Ona rağmen 10 yıllık 20 yıllık bir işçiye 10-15-20 bin lira parayı çok görüyorlar. Bunlar bizi köle zannediyorlar. Bu meseleyle ilgili üzerimize ne düşüyorsa noksansız yapmak zorundayız. Bizim üzerimizden ellerini çeksinler. 17 bin liranın ekonomiyi düzeltmeyle ilgili bir alakası yok. Bir yerde ekonomik kriz varsa orada huzur yoktur” dedi.
 

Kaynak: Haber Merkezi