Müze ve ören yerleri yaklaşık 4 milyon kişiyi ağırladı Müze ve ören yerleri yaklaşık 4 milyon kişiyi ağırladı

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda organize edilen Denizli İl Su Kurulu toplantısı, Vali Ömer Faruk Coşkun başkanlığında yapıldı. Toplantıda Denizli’de yapılan çalışmalar konuşuldu.
Denizli Valiliği toplantı salonunda yapılan İl Su Kurulu 1’birinci Toplantısına Denizli Valisi Ömer Faruk Çoşkun, Su Yönetimi Genel Müdürü Afire Sever, Denizli İl Tarım Orman Müdürü Şakir Çınar, Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürü Niyazi Türlü, Kamu Kurumlarının İl Müdürleri, İlçe Kaymakamları, Şube Müdürleri, İlçe Tarım Orman Müdürleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin Temsilcileri katılım sağladı.

Toplantıda Denizli ilinde yapılan Havza ölçekli yönetim planları, içme-kullanma suyu havzası koruma planlarının il bazında uygulanma durumu, İl sınırları içerisinde taşkın ve sel baskınlarının önlenmesine yönelik alınan tedbirler, yeraltı ve yerüstü su kullanımları, Tarımsal sulama ile modern sulama sistemlerinde kaydedilen gelişmeler, ulusal ve il su verimliliği çalışmaları hakkında bilgilendirmeler gibi uygulamalar konuşuldu. Toplantıda Vali Coşkun Su israfına farkındalık oluşturulması konusunda dikkat çekildi.

“Temiz içme suyu sağlıklı bir yaşamın temelidir.”
Suyun yaşam için önemini vurgulayan Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun: “Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar ülkemizde ve dünyamızda küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin bu yüzyılda önemini koruyacağını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla su ile ilgili çalışmalar bugünümüz ve geleceğimiz açısından çok önem arz etmektedir. Suyun yaşam için hayati önemi muhakkaktır. Temiz içme suyu sağlıklı bir yaşamın temelidir. Ancak küresel ısınma su kaynaklarını da olumsuz etkilemektedir. Suyun hayat ve medeniyet olduğunu küresel ölçekte yaşanan iklim değişikliği etkileri nedeni ile önemini her geçen gün giderek arttırdığını görmekteyiz. Suyun etkileri tüm sektörlerde stratejik olarakta önemli girdilerden biri olduğunu ve suya olan ihtiyacımızın son derece yüksek olduğuda bilinmektedir. Suyun bu kadar önemli olduğu günümüzde mevcut su kaynaklarının sanayide, tarımda, evde ve günlük ihtiyaçlarımızda kullanırken daha bilinçli ve özenli davranmalıyız. Su israfına farkındalık oluşturmalıyız. Su Kurulu toplantımıza katılan ve katkı sağlayan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Susuz üretim maalesef keşfedilmedi”
Toplantıda konuşan Su Yönetimi Genel Müdürü Arife Sever de "Çok önemli bir konu su, önümüze, soframıza gelen ekmek susuz olmuyor, giydiğimiz ceketler susuz olmuyor. Her birinin su ayak izi var. Tarladan sofranıza gelene kadar, üstünüze gelene kadar hatta kullandığınız cep telefonlarında susuz üretim maalesef keşfedilmedi. Su ikamesi olmayan bir kaynak, dolayısıyla bu kaynakların korunmasına ve kirliliğin önlenmesine Bakanlık olarak çok önem veriyor ve bu konuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. . Su Kurulu toplantımıza katılan herkese teşekkür ederim” dedi.