AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, İsrail ile yapılan ticaretle ilgili, “Hassas çalışma yapılması gerektiğini savunuyoruz. Yasaklı ürünlerden ziyade belki kayda alma şeklinde. Denizli biliyorsunuz Türkiye'nin en büyük bakır kablo ihracatçısı olan bir şehir. İsrail'de çok önemli bağlantıları olan arkadaşlarımız da var. Yani eyvallah! İsrail'in Müslümanlara yaptığı bebek katliamını nefretle kınıyoruz. Ama diğer taraftan da ticaretin hiç kimseye zarar vermeyen bölümleriyle ilgili de, İsrail serbest ticaret anlaşmamızın olduğu bir ülke. 6 satıp 1 aldığımız bir ülke. Onunla ilgili daha hassas olmamız gerektiğine inanıyorum. Bununla ilgili de çalışıyoruz" demişti. Bu sözlerin üzerine Yenişafak Yazarı İsmail Kılıçarslan, “Gazze süreci boyunca bundan daha gerzekçe, bundan daha geri zekalıca bir açıklama duymadım. "Eyvallah" diyor yahu soykırım için. Yuh artık. Yazıklar olsun” diyerek Zeybekci’ye tepki göstermişti.

“HER KELİMENİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIM”

Başkan Ertemur; "Nice 19 Mayıslara" Başkan Ertemur; "Nice 19 Mayıslara"

Kamuoyundan da farklı kesimlerden tepki alan Zeybekci, sosyal medya hesabından konuya dair açıklamalarda bulundu. “Söylediğim her kelimenin sonuna kadar arkasındayım” diyen Zeybekci, “Ucuzcu tacirler hariç, konuyu yanlış anlayabilecek akıl ve sağduyu sahipleri için yazılı olarak tekrar anlatıyorum. İsrail’le serbest ticaret anlaşması olan birkaç ülkeden biriyiz, ‘Mavi Marmara’ zamanında da askıya alınmayan bu anlaşmayla Filistinli kardeşlerimizin de Türk malların serbestçe satın alabiliyorlar, bununda katkısıyla ticaret dengemiz 1’e 6 bizim lehimizedir. Söylediğim kayda alma yöntemi yasak ürün listesinden daha etkin bir yöntemdir, İsrail’e yapılan tüm ihracatın kayda alınması ile her ürün kayda alınarak izin verilirken satılan her ürün ve şirkette kontrol edilir. Bu sayede şu anda yüzlerce milyon dolarlık ihale alarak onlarca milyon dolar teminat mektubu veren şirketlerimizin mağduriyetleri gibi daha birçok mağduriyetin önüne geçmiş oluruz. Onlarca Filistinli şirketin mağduriyetleri de engellenmiş olur. Söylediğim yasak liste yerine tam kontrol demektir. Sözlerimi tekrar ediyorum; “DAHA HASSAS OLMAK…” Bize İslamiyet ve Filistin hassasiyeti dersi vermeye kalkan hadsizlere de sözüm, bizim hassasiyetimiz zekâtı sizin 7 ceddinize, Cumhurbaşkanımızın hassasiyetinin zekatı ise 77 ceddinize yeter” ifadelerini kullandı.

İsrai̇l’e Ti̇caret Sözleri̇ Kavga Çikardi (1)

KILIÇARSLAN; “MAHŞERDE DE DÜNYADA DA DAVACISI OLACAĞIM”

Zeybekci'nin daha sonra İsrail'le ticareti savunduğu sosyal medya paylaşımına da yanıt veren Kılıçarslan, “Cumhurbaşkanımızın arkasına saklanma açıklaması da gelmiş. Gerçekten yazıklar olsun. Kendi adıma mahşerde de dünyada da davacısı olacağım bu sözlerin” dedi.

İsrai̇l’e Ti̇caret Sözleri̇ Kavga Çikardi (2)