Dünya kekik ihtiyacının yüzde 89.6’sının Türkiye’den karşılandığını kaydeden Denizli İl Tarım Müdürlüğü aynı zamanda kekik üretiminin 89.6’sının Denizli’den karşılandığını söyledi.  Dünyanın kekik ihtiyacının Denizli’den karşılandığını belirten Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, “Ülkemiz birçok kekik türünün gen merkezi ve anavatanı konumundadır. Kültüre alınmadan önce ticareti yapılan kekiğin önemli bir kısmı Ege ve Akdeniz Bölgesinin kıyıya bakan yüksek kesimlerinden toplanarak ihracatı yapılmıştır. 1990’lı yıllarda Dünya piyasalarındaki talep artışına bağlı olarak kekik bitkisinin kültüre alınması ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yoğunlaştırılmıştır. Özellikle 2000’li yıllardan sonra bilyalı kekik olarak bilinen (Origanum onites L.) türünün Denizli’de tarla yetiştiriciliğine geçilmesi ile kekik üretimi ve ticaretinde önemli gelişmeler yaşanmıştır. İlimizde yetiştiriciliği yapılan bu kekik türü, 2021 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işareti alınarak “Denizli Kekiği” olarak tescillenmiştir” ifadelerini kullandı.

Tesci̇lli̇ Deni̇zli̇ Kekeği̇’nde Hummali Çalişma Başladi (4)

“DENİZLİ’YE ÇOK İYİ UYUM SAĞLADI”

Kekik üretimine çok sayıda destek verildiğini ifade eden Müdür Çınar, “ Denizli’de kekik yetiştiriciliği ile ilgili çalışmalara, İl Müdürlüğümüz tarafından 1992 yılında Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilen kekik fideleri ile başlanmıştır. Bu fideler ile Baklan İlçemizde 500 m2 alanda ve 1993 yılında Çal İlçesi Kabalar Mahallesinde 7 dekar alanda kekik demonstrasyonu kurulmuştur. Buralardan alınan olumlu sonuçlar üzerine Denizli’nin farklı lokasyonlarında yoğun bir eğitim ve yaygınlaştırma çalışmalarına başlanmıştır. Sonraki yıllarda kekik özellikle İlimizin Gözler, Uzunpınar, Kurtluca ve Güzelpınar bölgesine çok iyi uyum sağlamıştır” dedi.

Tesci̇lli̇ Deni̇zli̇ Kekeği̇’nde Hummali Çalişma Başladi (5)

“ÜRETİMDE DENİZLİ’NİN AYRI BİR YER VAR”

İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti İran Cumhurbaşkanı Reisi hayatını kaybetti

“Baharat, ilaç, kozmetik ve kimya sektörü başta olmak üzere pek çok kullanım alanı bulunan kekik, ülkemizin tıbbi ve aromatik bitkiler dış ticareti içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir” diyerek sözlerine devam eden Çınar, “Dünyada kekik dış ticaret hacmi doğadan toplananlarla birlikte 25 bin ton civarındadır. Bunun yaklaşık % 70-75’i ülkemiz tarafından karşılanmaktadır. 2023 yılında 16 bin 966 ton kekik ve 68,5 ton kekik yağı ihracatından 55,2 milyon dolar gelir elde edilmiştir. Bu verilere göre Dünya kekik üretimi ve ticaretinde Denizli ayrı bir yere sahiptir. İlimizde üretilen kekikler başta ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Polonya, Hollanda, Fransa, Japonya ve Avustralya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç ediliyor” diye konuştu.

Tesci̇lli̇ Deni̇zli̇ Kekeği̇’nde Hummali Çalişma Başladi (2)

Tesci̇lli̇ Deni̇zli̇ Kekeği̇’nde Hummali Çalişma Başladi (3)